Biografia – Wojciech Wojdak

Wojciech Wojdak – Polski pływak, zawodnik Unii Oświęcim. Urodził się 10 marca 1996 roku w Brzesku. Pochodzi z Maszkienic, gdzie znajduje się jego dom rodzinny. Swoją pływacką przygodę rozpoczął w brzeskim „Wikingu”. Rodzice od małego zabierali go na basen, na samym początku była to po prostu zabawa i rekreacja. Mając 9 lat, zaczął pierwsze treningi pływackie. Talent zobaczył w nim trener z Brzesk – Marcin Kacer, który nakłonił jego rodziców do tego, aby zaczął trenować wyczynowo. Swoje pierwsze złote medale zdobył na mistrzostwach Polski dwunastolatków. Naukę w gimnazjum rozpoczął również w Brzesku, ale po ukończeniu drugiej klasy, za namową trenera, przeniósł się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, co okazało się niezwykłym przełomem w jego karierze. Tam skończył gimnazjum i trafił do liceum, gdzie jego trenerem został Przemyslaw Ptaszyński.

Najważniejsze sukcesy pływackie
Swój pierwszy udział w Mistrzostwach Polski zaliczył jeszcze w barwach Wikinga Brzesko, jednak premierowy sukces odniósł dopiero w ekipie Unii Oświęcim. Podczas letnich zawodów, które miały miejsce Olsztynie (5-8.06.14) nasz krajan zdobył trzy medale: złoty na dystansie 1500m, srebrny na odcinku 800m oraz brązowy na dystansie 800m. Na Zimowych Mistrzostwach Polski (18-21.12.14) ustanowił swój pierwszy w życiu, seniorski rekord kraju na 800m stylem dowolnym, poprawiając tym samym wyczyn Pawła Korzeniowskiego o blisko sekundę. „Widać, że Wojtek idzie w ślady Korzeniowskiego, który wielką karierę też rozpoczął w naszym klubie. Coś mi podpowiada, że to dopiero początek jego sukcesów” – mówi klubowy trener Unii Oświęcim, Przemysław Ptaszyński.

Plany na przyszłość
Kariera pochodzącego z Brzeska pływaka rozwija się w doskonałym tempie. Celem młodego Polaka jest finał przyszłorocznych mistrzostw świata na długim basenie w Kazaniu oraz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. –„ Jest tak ambitny, że często po treningach prosi mnie o dodatkowe zadania. On po prostu kocha pływanie i za wszelką cenę chce osiągnąć sukces” – mówi Ptaszyński. Najbliższy rok będzie dla Wojdaka bardzo trudny. Nie dość, że czeka go przejście do rywalizacji z seniorami, to dodatkowo w maju, oprócz kwalifikacji do mistrzostw świata będzie musiał poradzić sobie z egzaminem maturalnym. Jak jednak zapewnia, to pływanie będzie na niego priorytetem.

Okiem widza
Wojtek w swoim otoczeniu uchodzi za osobę niezwykle ambitną i pracowitą. Nie brak mu poczucia humoru. Konsekwentnie dąży do celów, które sobie postawi. Często spotyka się z trudnościami w swoim życiu, jednak dzięki wsparciu ze strony przyjaciół i rodziny nie są one dla niego problemem. Marcin Kacer nie ukrywał dumy z osiągnięć Wojtka – „Życzę mu kolejnych sukcesów i wytrwałości w tym, co robi. Jego osiągnięcia to wzór do naśladowania dla kolejnych młodych pływaków rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem także w mniejszych ośrodkach szkoleniowych”.

Karolina Miśkowicz
klasa: 2G